Güneş Kollektörü Yalıtımı

Dünya üzerinde bulunan hazır enerji kaynakları her geçen gün azalmakta ve insanoğlunu alternatif ve sürekli yenilenebilir enerji kaynaklarını bulmaya zorlamaktadır. Bu kaynaklardan belki de en önemlisi, dünyamızı ısıtan ve aydınlatan güneşimizdir.
 
Güneş ışınları, çeşitli enerji dönüşüm sistemleri kullanılarak depolanabilmekte ve elektrik enerjisi üretiminden,  ısıtma/soğutma amaçlı kullanıma kadar pek çok alternatif şekilde değerlendirilebilmektedir. Bu sistemlerden en bilineni güneş kollektörleridir.
 
Solar ışınlar, içi yalıtımlı çelik kasaya sahip ve güneşe bakan yüzü saydam cam kaplamalı güneş kollektörleri tarafından emilir. Kollektör içerisinde, karartılmış (seçime göre kaplamalı) metalik absorbant yüzeyler ve bağlantılı kanallar yer almaktadır. Mekanizma içerisindeki absorbant yüzey, solar ışınları emerek oluşan ısıyı sisteme entegre kanallara aktarır. Kollektör içerisinde kullanılan yalıtım malzemeleri, absorbant yüzeyin altına, taşıyıcı kasanın alt yüzeyine yerleştirilerek mekanizma içerisinde biriken ısının tutularak dışarıya sizmasını  engeller ve sistemin ısı absorpsiyon verimini büyük oranda artırır.
 
 
Knauf Insulation Klima Yalıtımı Çözümleri
 
Knauf Insulation, devrim niteliğindeki ECOSE® Teknolojisi ile üretilen yeni nesil yalıtım malzemeleri KI SOLAR BOARD kollektör levhası ve KI SOLAR ROLL kollektör şiltesini sunar.
 
Güneş kollektörü üreticilerinin bir numaralı yalıtım ürünleri tedarikçisi Knauf Insulation tarafından sunulan KI SOLAR serisi şilte ve levha yalıtım ürünleri, güneş kollektörlerinin entegre bir parçası olarak mükemmel termal yalıtım, yüksek derecelerde malzeme sürekliliği, artırılmış verim ve fenol-formaldehit bazlı bağlayıcılar yerine organik esaslı bağlayıcıya sahip, çok düşük uçucu organik bileşen emisyon değerleri ile güneş kollektörü yalıtımında benzersiz performans sunan yeni nesil mineral yün yalıtım ürünleridir.
 


 

 

 
 
Güneş Kollektörü Yalıtımında Eşsiz Performans
 
Knauf Insulation tarafından üretilen yeni nesil kollektör yalıtım malzemeleri KI SOLAR ROLL ve KI SOLAR BOARD, çok düşük emisyon değerleri ve yüksek yalıtım performansı yanında uygulama ve kullanımda sağladığı pek çok avantaj ile sürdürülebilir yalıtım performansı sağlayarak güneş kollektörlerinde maksimum performansı garanti etmektedir.
 
 

-    Yüksek performanslı, hafif, ve ekonomik yalıtım çözümü sağlar.
 
 

-    Yüksek yalıtım performansı sayesinde kollektör içerisinden meydana gelen ısı kaybını minimize ederek mükemmel termal yalıtım sağlar.
 

-    Yüksek sıcaklıklarda organik bileşen buharlaşmasına karşın mükemmel performans gösterir.
 

-    Esnek ve dayanıklı lif yapısı sayesinde malzemede kırılma, kopma yaşanmadan kolaylıkla kesilerek kollektör kasasına göre boyutlandırılır ve şekil verilebilir.

  

-    Her türlü yüzeye kolayca ve bozulmadan atapte olabilen yapısı sayesinde ısı kaçağı, ses kaçağı vb. problemlerin oluşumunu engeller ve kesintisiz yalıtım imkanı sağlar.
 
 

KI SOLAR BOARD ve KI SOLAR ROLL, son kat saydam cam örtü, absorbant yüzey, akışkan borular, mineral yün yalıtım malzemesi ve çelik taşıyıcı kasadan oluşan düzlemsel güneş kollektörü sistemi içerisinde sırasıyla kasanın yan ve alt yüzeylerine yerleştirilir. KI SOLAR serisi şilte ve levha yalıtım malzemeleri, kollektör içerisindeki ısı muhafazasını artırarak güneş kollektörü sisteminin genel fonksiyonunu geliştirir.
 
 
 

© Ökotech GmbH, Graz, Avusturya
 
 
Termal güneş kollektörlerinde yapılan yalıtım uygulaması, kollektör içerisinde biriken ısının kaybını önleyerek soğurma verimini arttırır ve sistemin genel fonksiyonunu geliştirir. Bu uygulamada önemli kriterlerden biri de, yalıtım levhalarının yüksek derecelerde de durumlarını koruyarak çalışmaya devam etmesi ve hiç bir şekilde kollektör saydam örtüsünde/camında gözle görülür şekilde birikecek organik bileşen emisyonu oluşturmamasıdır. Knauf Insulation’un dünya çapında patentli ECOSE® Teknolojisi ile üretilen KI SOLAR ROLL ve KI SOLAR BOARD, daha önce görülmemiş malzeme yapısı ve organik bağlayıcı içeriği ile minimum uçucu organik bileşen emisyonu oluşturarak kollektör sistemi içerisinde uzun yıllar sorunsuz yalıtım performansı sağlamaktadır.
 
 

© Ökotech GmbH, Graz, Avusturya