Blog

Çatı Yalıtımı Uygulamaları ve Avantajları Nelerdir?

By Knauf Insulation on Nisan 18, 2022

Çatı yalıtım uygulamaları ile yaz kış fark etmeksizin ısı yalıtımını sağlarken binanızın daha uzun ömürlü olmasına da katkıda bulunabilirsiniz.

 

Çatı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

 

Çatı yalıtımı sayesinde; ısı açısından olduğu gibi farklı etkenler açısından da çok daha kaliteli bir standart elde edebilirsiniz. 

Çatı yalıtımı sayesinde; kış aylarında soğuk havanın, yaz aylarında ise sıcak hava sebebiyle ideal ısı dengesinin bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Çatı tipine uygun olan malzeme ve işçilik ile elde edeceğiniz ısı yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Çok daha doğrudan olacak şekilde yağışa maruz kalan çatılarda yapılacak olan yalıtım sayesinde su yalıtımı da sağlanabilir. Bu da özellikle su sebebiyle çatının ya da çatıdan sızma sonucu bina cephelerinin tahribatını önleyecektir. Ayrıca bu sayede nem ve küf oluşumunun da önüne geçilmiş olup daha sağlıklı bir yaşam alanı sağlanacaktır.

Çatı yalıtımı, malzeme kalitesine ve işçiliğindeki profesyonelliğe bağlı olarak yangın yalıtımı da sağlar. Bu sayede binanızdaki güvenlik önlemlerini artırmaya yönelik olarak da katkı sunar. 

 

Çatıda Hangi Yalıtım Malzemeleri Kullanılır?

 

Çatı yalıtımında kullanılan malzemeler kalite ve uygulama açısından farklı sınıflarda değerlendirilir. En çok tercih edilen mineral yünü, cam yünü ve taş yünüdür. Haricinde ise ekstrüde polistren, ekspande polistren ve poliüretan da çatı yalıtımı için kullanılan malzemeler arasındadır.

Bu malzemeleri seçerken yalnızca kalitesi ve uygulaması değil, insan sağlığına zararsız oluşu da göz önüne alınmalıdır. Bu sebeple de Knauf Insulation olarak kullandığımız mineral yün yalıtım malzemesi de minimum tozunma ile hem doğaya hem de insan sağlığına zararsız olduğundan çatı yalıtımında kullanılan malzemeler arasındadır.

 

Çatı Tipine Göre Çatı Yalıtım Uygulamaları Nelerdir?

 

Çatı yalıtımı tek tip bir uygulama içermez. Farklı çatı tiplerine uygun olarak çatı yalıtımı yapılması gerekir.

Döşeme Üstü Çatı Yalıtımı: Bu tip çatılarda yalıtım malzemesi çatının döşemesine yapılır. Yalıtım malzemesi üzerinde yürünmez.

Mertek Arası Çatı Yalıtımı: Mertekler arasına uygulanır. Folyo üzerine şiltelerin konulması ve merteklere zımba ya da çivi ile tutturulması sağlanır. Akabinde ise alçı plaka ya da lambri ile kapatılır.

Mertek Üstü Çatı Yalıtımı: Isı yalıtım malzemesi çatıdaki tahtaların aralarına boşluk kalmayacak şekilde uygulanır. Isı yalıtımı üzerine su önleyici örtü serilir. Örtünün üzerinde ise eğim yönünde suyun akacağı lartalar yer alır. 

Teras Çatılarda Isı Yalıtımı: Isı yalıtımı beton üzerine uygulanır. Suyla temas etmemesi için su yalıtım tabakasının alt kısmına uygulanır. 

 

Knauf Insulation Çatı Yalıtım Uygulaması

 

Hem insan sağlığına hem de doğaya dost olan Knauf Insulation ürünleri ile her çatı tipine uygun olarak ısı yalıtımı yapabilmeniz mümkündür. Eğimli çatılar için Ecose teknolojisi ile geliştirilmiş olan Earthwool da diğer ürünlerimizde olduğu gibi yalnızca ısı yalıtımı faydası sağlamaz. Bununla birlikte yangın dayanımında da A1 sınıfında yer alarak binanın güvenliğine katkı sağlar.  

Earthwool kolay taşınır ve kolay uygulanır. Ayakta durmanın mümkün olmadığı alanlarda dahi işçilik için minimum eforla doğru bir uygulama sağlanabilir. Sıfır boşluk bırakacak şekilde yerleştirilen ürünlerin tekrar ölçülendirilmesi gerektiğinde kolayca kesilebilir. Minimum tozuma yaptığı için insan sağlığına zarar vermez. Fenol ve formaldehit gibi zararlı kimyasallar içermez. 

Kış aylarında ısıyı korumak, yaz aylarında ise binanın daha serin kalmasını sağlamak için önceliklendirmeniz gereken çatı yalıtımında hem kaliteyi hem de güvenliği aynı üründe bulabilirsiniz. Alanında uzman olan Knauf Insulation güvencesine sahip, Ecose teknolojisi ile üretilmiş olan Earthwool ürün grubu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.