Blog

Doğalgaz ve Elektrik Kullanımında Nasıl Tasarruf Yapılır?

By Knauf Insulation on Nisan 13, 2022

2022 yılı boyunca gelen zamlarla birlikte elektrik ve doğalgaz kullanımlarında ciddi derecede tasarruf yapmak gerekliliği doğdu. Peki, tasarruf sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Gerek evlerde gerek iş yerlerinde gelen çok yüksek faturalar bütün kış boyunca ısınma için tasarruf etmenin tüm yollarını gerekli kıldı. Şimdi ise ısınmaya başlayan havalarla birlikte serinlemek için kullanılacak olan klima gibi eşyaların elektrik masrafı gündem oluşturmaya başladı. Hem kalıcı hem de enerji tasarrufu sağlayacak olan bazı seçenekleri sizin için hazırladık.

 

Evde Elektrik Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

 

Evde yapabileceğiniz başlıca tasarruf yöntemlerini uygulayarak çok daha düşük faturalar ödemeniz mümkün olabilir. Bunun için;

Kullanmadığınız zamanlarda TV, bilgisayar gibi elektronik aletleri Stand-by modunda bırakmayın, kapatıp fişini çekin.

Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın ve ütü gibi ev eşyalarında enerji tasarrufu sağlayan modelleri tercih edin.

Aydınlatma tercihleriniz için düşük enerji harcayan ampulleri kullanın.

Optimum aydınlığı elde edeceğiniz şekilde bir aydınlatma sağlayın.

Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam olarak dolmadan çalıştırmayın.

 

Evde Isı Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

 

Evde ideal ısıyı korumak için yapacağınız uygulamalar sayesinde hem yazın hem de kışın daha az enerji harcamanız ve fatura tutarınızı düşürmeniz mümkün olabilir. Bunun için;

Odaların kapılarını kapalı tutun.

Kombi bakımı ve radyatör temizliğini düzenli olarak yaptırın.

Sıcak su kullanımında kombinizin ısı derecesini çok yüksek tutmayın.

Yaz aylarında serinlemek için kullanacağınız klima vb. eşyaları enerji tasarruf modunda çalıştırın.

Serinlemek için kullandığınız cihazlar açıkken pencereleri kapalı tutun.

 

Endüstriyel Olarak Enerji Tasarrufu Yöntemleri Nelerdir?

 

Yalnızca evlerde değil endüstriyel binalarda da ısınma ve soğutma için kullanılacak olan enerjiden tasarruf etmek gerekir. Bunun için;

Sektör bazlı değişebilecek olan binadaki ısıtma ve soğutma için öncelikle doğru bir sisteme sahip olun.

Isınma için gerekli sayıda radyatör, soğutma içinse gerekli sayıda klima ya da havalandırma olduğundan emin olun.

Binanın dışarıyla bağlantısı olan kapılarında hava perdesi kullanarak soğuk ve sıcak hava dengesinin majör değişimlerini engelleyin.

 

Yalıtım Yaptırarak Binalarda Isı Dengesini Koruyun

 

Yalıtım, sadece soğuk havalara karşı binaları kuşatan bir kalkan değildir. Gerek konut gerek endüstriyel gerekse sağlık ya da eğitim binası olması fark etmeksizin doğru yalıtım ile her mevsim enerji tasarrufu yapabilmek mümkündür.

Knauf Insulation olarak alanımızdaki uzmanlığımız doğrultusunda yalıtım yapılan binalarda;

Kışları ısının korunmasını,

Yazları serinliğin korunmasını,

Yangın ve dış darbelere karşı binanın korunmasını sağlayarak hem bütçeden hem de enerjiden tasarruf sağlanmış olur.

Bina için uygun olan yalıtım malzemesi ve doğru bir uygulama sayesinde kışın çok daha sıcak olan binaların yazları da serin tutulması mümkün olur. Knauf Insulation dış cephe yalıtım, çatı yalıtım gibi ürünlerinin uygulanması, binanın kış aylarında dışarıdan gelecek olan soğuk havadan, yaz aylarında ise sıcak havadan yalıtılmasını sağlar. 

Bina içinde ideal olarak belirlediğiniz ısının korunmasına yardımcı olan yalıtım sayesinde kış aylarında doğalgaz, yaz aylarında ise elektrik tüketimi çok daha az olur. Bu sayede de gerek konutlarda gerek endüstriyel yapılarda çok daha düşük bir fatura tutarı ile karşılaşmanız mümkün olur.

Knauf Insulation yalıtım çözümleri ile binanızın dış cephesi ile birlikte ara bölme yalıtımları da uygulayarak bina içinde çok daha lokalize bir yalıtım sistemi oluşturabilirsiniz. Bu sayede de evlerde kullanılmayan alanlar, diğer daireler; endüstriyel binalarda ise birbirinin ısı dengesini etkileyebilecek alanlar için çok daha sağlıklı bir çözüm elde edebilirsiniz.

Siz de hemen Knauf Insulation yalıtım çözümleri ile doğalgaz ve elektrik harcamalarınızdan tasarruf etmek için bizimle iletişime geçin!