Blog

Endüstriyel Binalarda İzolasyon: JetSpray Püskürtme Yalıtım

By Knauf Insulation
Kasım 29, 2022

Endüstriyel binalarda izolasyon çözümleri artık çok daha avantajlı seçenekler sunmaya başladı. Bunlardan biri de Knauf Insulation’ın yeni ürünü JetSpray Püskürtme Yalıtım sistemidir. Doğal beyaz renge sahip olması nedeniyle boyama gerektirmeyen, mükemmel bir görünüm sunan JetSpray Püskürtme yalıtım sistemi uygulama sonrasında kusursuz bir duruş sergilemektedir. Kullanımının son derece kolay olmasının yanı sıra dayanıklı yapısı ve estetik görünümü, bu özel yalıtım sistemlerinin kısa zamanda büyük bir ilgi görmesini beraberinde getiriyor. 

Beyaz renkte olan mineral yün, dökme bağlayıcı içermiyor olmasıyla da ön plana çıkıyor. JetSpray Püskürtme yalıtım sisteminin iki bileşeninden biri olan mineral yün, yalnızca 0,037 W/mK ısıl iletkenlik katsayısı ile beklentilerin de üzerinde bir ısıl performans sergiliyor. Düşük yoğunluğu ise uygulamanın daha kolay olmasını sağlıyor. 

 

JetSpray Püskürtme Yalıtımın Avantajları Nelerdir?

 

Yeni nesil püskürtme yalıtım sistemi pek çok yönüyle önemli kazanımlar sağlıyor. Bu avantajlar arasında en önemli olanlardan biri akustik özelliği yani ses yalıtımı da sunuyor olmasıdır. Aynı zamanda A1 yanmaz kalitede olması da endüstriyel binalar için son derece önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Uygulamanın gayet kolay olması, çok geniş alanlarda dahi yalıtım çalışmasının kısa zamanda tamamlanmasını sağlıyor. Uygulama kolaylığı özelliği, şantiyelerde % 50 gibi oldukça yüksek oranda bir zaman tasarrufu sunabiliyor. 

 

JetSpray Püskürtme Yalıtım Nasıl Uygulanır?

 

Uygulama aşamasına geçmeden farklı bir alt zemin uygulaması yapılmasına gerek duyulmaz. Bu yönüyle de pratik ve ekonomik bir yalıtım seçeneğidir.  JetSpray Super Glue olarak adlandırılan bu materyal konsantre olarak bir kova içerisinde temin edilir. Karışımın JetSpray Thermal yün için bir bağlayıcı olarak püskürtülmesi, uygulamanın tamamlanması için yeterli olur. Isı ve ses yalıtımının yanı sıra yangına dayanıklı olması da bu özel sistemlerin yapılar için en ideal tercih olmasını beraberinde getiriyor. Özellikle yangın riskinin daha yüksek olduğu tüm endüstriyel alanlarda, hayvan barınaklarında, kümeslerde, otoparklarda ve depo alanlarında bu özel sistemler tercih edilebilir. 

Bir hazneden püskürtülen reçine bazlı bağlayıcının mükemmel bir tutunma özelliğinin olduğunu da belirtmeliyiz. Çok uzun yıllar yalıtım sistemlerinin yenilenmesine gerek duyulmaz. Püskürtme aparatı ile hızlı ve kolay bir şekilde tavana, duvara püskürtülebilir ve anında tutunma özelliği net bir şekilde gözlemlenir. Sadece tek bir katmanda 30 ile 150 mm arası bir kalınlık elde edilir. İhtiyaç duyulması durumunda ikinci katman da kolaylıkla oluşturulabilir. 

 

JetSpray Püskürtme Yalıtım Hangi Alanlarda Kullanıma Uygundur?

 

JetSpray püskürtme yalıtım sistemlerinin kullanım alanları son derece geniştir. Endüstriyel binaların büyük bölümünde yalıtım ihtiyacının nitelikli bir materyal ile karşılanması istendiğinde devreye bu özel sistemler girebilir. Yalıtım sistemlerinin başlıca kullanım alanları şu şekildedir: 

Açık ve kapalı otoparkların tavan sistemleri 

Çeşitli nedenlerle ulaşılması zor olan çatı araları 

Yapıların ara bölme duvarları 

Hayvan barınaklarının (kümes ve ahırların) duvarları ve tavanları 

Büyük yapılarda ısı ve ses yalıtımına ihtiyaç duyulan tüm alanlar 

 

JetSpray Püskürtme Yalıtımın Özellikleri Nelerdir?

 

Eurofins Gold Sertifikasına sahip olan JetSpray Püskürtme Yalıtım materyali, pek çok özelliği ile ön plana çıkıyor. Yalnızca tek püskürtmede 150 mm’ye varabilen kalınlığı, ikinci katman uygulamasına çoğu zaman gerek bırakmıyor. Uygulamanın gayet kolay olması ve hızla tamamlanması ise şantiyede yalıtım çalışmasına ayrılan zamanın % 50 daha az olmasını sağlıyor. 

Az malzeme ile geniş alanlara uygulama yapılabiliyor olması da göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir kazanımdır. Son derece estetik bir görünüm sergiliyor olması ve beyaz rengi ise uygulama sonrasında boyama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. JetSpray Püskürtme Yalıtım sistemi bu açıdan en ekonomik yalıtım seçeneklerinden biri olmayı başarıyor. 

Bu arada kullanılan materyal ince tanecikli bir yapıya sahiptir. Böylelikle tek tip kaplama görünümü sunabiliyor. EGOLF yöntemine göre yapışma gücü > 1,4 kPa olduğundan ekstra bir yapıştırma malzemesi kullanımına ya da zemine alt yapı çalışması yapılmasına gerek kalmıyor. A1 yanmaz özellikte olan bu özel yalıtım malzemesini şimdi daha yakından inceleyin. 

 

JetSpray Püskürtme Yalıtım için İletişime Geçin!

 

Yalıtımda yüz güldüren çözümleri tek bir sistemde buluşturan JetSpray püskürtme yalıtım hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yeni nesil yalıtım sistemine dair tüm teknik detayları sizlere aktarmaktan ve sorularınızı yanıtlamaktan büyük mutluluk duyarız. ‘Bize Ulaşınsayfamıza tıklayarak tüm iletişim bilgilerimize erişebilirsiniz. 

KNAUF INSULATION HABERLER
Blog
Albayt

Al Bayt Stadyumu’nda Knauf Insulation Yalıtımı

Çok sayıda spor müsabakasının düzenlendiği ve binlerce seyircinin izleyici olarak katıldığı stadyumlarda iyi bir ses kalitesinin olması son derece önemlidir. İster açık olsun, ister kapalı; büyük mekanlarda iyi bir ses kalitesinin yakalanması için mutlaka yalıtım yapılması gerekiyor. Yalıtımda kullanılan malzemenin belirli bir kalitenin üzerinde olması da en önemli koşullardan biridir. 

Stadyumlarda Ses ve Hava Kalitesi Neden Önemli?

Stadyumlarda iç mekan hava kalitesinin sağlanması da büyük önem taşıyan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkar. Bir yandan ses kalitesinin sağlanması için izolasyon yapılırken diğer yandan izolasyonda kullanılan malzemelerin hava kalitesini bozmaması gerekir. Bu durum sporcuların dinlenme aralarında konforlarının sağlanması, hava kalitesi nedeniyle bir sağlık sorunu yaşamamaları gibi farklı açılardan da önemini ortaya koyuyor. 

Kullanılan yalıtım malzemelerinin hava kalitesine zarar vermemesi, en öncelikli beklenti olmalıdır. Aksi halde ses kalitesi sağlanırken hava kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir ve bu da çeşitli sağlık sorunları yaşanması gibi mühim bir riski doğurur. Her türlü hava koşulunda stadyumların kullanılabilir olması, yalıtım malzemelerinin uzun süre fonksiyonlarını yerine getirmesi, bu malzemelerin uygulanmasının kolay olması gibi faktörlerin de önem taşıdığı unutulmamalıdır. 

Özellikle izleyici olarak katılım sağlayanların müsabakaya dair sesleri rahatlıkla duyabilmesi, yalıtım ve akustik çalışmalarının profesyonel düzeyde yapılmasını zorunlu kılıyor. Bunun en güncel göstergelerinden biri 2022 FIFA Dünya Kupası müsabakalarına ev sahipliği yapan ve tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği Al Bayt Stadyumu’dur. 

 

Al Bayt Stadyumu’nda Hava Kalitesi Korunarak Mükemmel Bir Yalıtım Yapıldı! 

 

Katar’ın Al Khor kentinde bulunan Al Bayt Stadyumu 60 bin kapasiteli olduğu için bulunduğu coğrafyanın en büyük stadyumlarından biridir. En önemli özelliği ise çatısının açılır kapanır bir sistemle yapılmış olmasıdır. Dünya Kupası ile gündeme gelen Al Bayt Stadyumu’nun yalıtımı, izolasyon malzemeleri alanında lider konumda olan Knauf Insulation tarafından yapıldı. 

Özellikle mineral yün yalıtım malzemeleri dendiğinde dünyanın pek çok ülkesinde ilk akla gelen Knauf Insulation oluyor. Son olarak Katar’da bulunan Al Bayt Stadyumu’nun yalıtım çalışmalarıyla bir kez daha gündeme gelen Knauf Insulation ürünleri, Türkiye’nin ilk “Eurofins Air Comfort Gold” ve “RAL” sertifikalarına sahiptir.  Bu sertifikalar da yalıtım malzemelerinin yaşam alanlarının havasının sağlıklı ve temiz kalmasını sağladığını belgeler niteliktedir. Dolayısıyla Al Bayt Stadyumu’nda sertifikalı yalıtım malzemeleri ile profesyonel bir yalıtım çalışmasının yapılmış olması, hava kalitesinin de korunduğu anlamına geliyor.

Al Bayt Stadyumu Yalıtımında Kullanılan Knauf Insulation Ürünü Hangisi?

Knauf Insulation, oldukça geniş bir ürün gamı ile izolasyon sektöründe hizmet veriyor. Al Bayt Stadyumu’nda kullanılan izolasyon malzemesi ise Mineral Plus IPB ürün serisi oldu. Yapılarda ara bölme yalıtımı için kullanılan bu özel ürün serisi hava doğuşumlu olan sesleri mükemmel bir şekilde absorbe edebiliyor. Dolayısıyla stadyum gibi ses kalitesinin son derece önemli olduğu yapılarda da en ideal yalıtım malzemelerinden biri olmayı başarıyor. 

Knauf Insulation Mineral Plus IPB ürün serisi yangına karşı tepki sınıfının A1 olmasıyla da ön plana çıkan izolasyon malzemelerini içeriyor. Elbette minimum düzeyde tozuma yapması ve kaşındırma gibi olumsuz özellikler barındırmaması da tüm yaşam alanları gibi stadyumlar için de önemli özelliklerdir. Bu arada ısı iletimine karşı gayet dirençli olan mineral yün yalıtım malzemesi, düşük ısı iletim katsayısı özelliğiyle de tüm alanlarda kullanıma uygun bir materyal olmayı başarıyor. 

Knauf Insulation Mineral Plus IPB Ürün Serisi Özellikleri 

Sadece konutlarda değil, otellerde, hastanelerde, kamu projelerinde de yoğun bir şekilde kullanılan bir izolasyon malzemesi olduğunu da eklemek gerekir. Son derece yüksek bir ses yalıtımına sahip olması, gürültü düzeyinin yüksek olduğu alanlar için bu yalıtım malzemesini vazgeçilmez kılıyor. Üstelik esnek olması, kullanımının daha kolay olmasını sağlıyor. 

Esnek yapısı sayesinde uygulama aşamasında sadece zamandan değil işçilikten de tasarruf sağlayabiliyor. Sıkıştırılmış paketleme sistemi ile ulaştırılıyor olması ise stoklama maliyetlerinin hatırı sayılır oranda düşmesini beraberinde getiriyor. Aynı zamanda açık alanda da stoklanabildiğini belirtmek gerekir. Stadyumlar gibi geniş alanlarda kullanım için yüksek oranda yalıtım malzemesi temin edildiğinde stoklama problemi yaşanmıyor. Açık alanda güvenle muhafaza edilebiliyor. 

Alçı levha içerisine kusursuz bir şekilde monte edilebilen Mineral Yün IPB yalıtım malzemesinin ağlayıcı içeriğinde fenol ve formaldehit türevi bileşenler bulunmuyor. Bu da sağlık açısından oluşabilecek risklerin tamamını ortadan kaldırıyor. Yüzeyde kesintisiz bir yalıtım sağlaması ise yalıtımda maksimum performans elde edilmesini sağlıyor.

03.07.2023
Blog
cepheyen

Cephelerde Overheating Nedir? Aşırı Isınma Çözümleri Nelerdir?

Overheating yani aşırı ısınma, günümüzde en önemli problemlerden biri olarak düşünülmelidir. Küresel ısınmanın etkileri artık kendini daha net hissettiriyor ve özellikle yaz aylarında cephelerde aşırı ısınma riski daha fazla artıyor. Mevsimsel sıcaklık ortalamalarının bir hayli yükseldiğini göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla ısınmadan kaynaklanan soğutma ihtiyacı da çok daha üst seviyelere ulaşmaktadır. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olması, bu konunun Türkiye için daha fazla önem taşıdığı anlamına geliyor. 

Bina Cephelerinde Aşırı Isınma Neden Olur?

Bina cephelerinde aşırı ısınmanın meydana gelmesi pek çok nedene bağlanabilir. Bunlar arasında en yaygın olanı ise koyu renk tonlarının kullanılmasıdır. Bina cephelerinin renklendirilmesinde koyu tonların seçilmesi, güneşi daha fazla çekmesine yol açar. Bununla birlikte cephe yüzeylerinde istenmeyen aşırı ısınma sorunu ortaya çıkar. Renklerin ışığı yansıtma değerleri HBW katsayısı ile ifade edilir. Beyaz renk 100 HBW değerindedir ve beyaz, ışığı % 100 yansıtır. Siyah ise ışığı tamamen emen bir renktir. Bu emilen güneş ışığı, ısı üretilmesi anlamına gelir. Bina cephelerinde aşırı ısınmayı önlemenin yollarından biri açık renk tonlarının kullanılmasıdır. 

Aşırı ısınma nedenleri arasında kullanılan elektrikli makine ve cihazlar da var. Elektrikle çalışan cihaz sayısı ne kadar fazlaysa aşırı ısınma riski de o kadar yüksektir. Elektrik enerjisinin bina içerisinde yoğun bir şekilde kullanılması da riskin yüksek olduğu anlamına gelir. Binanın inşa aşamasında doğru sıva çeşitlerinin kullanılmaması da nedenlerden biridir. Fazladan kullanılan 5 mm’lik bir sıva katmanının aşırı ısınmaya neden olabildiği bilinmelidir. 

Binanın hatalı şekilde konumlandırılmış olması da nedenler listesine yer alıyor. İndirekt değil direkt olarak güneş ışığına maruz kalması durumunda aşırı ısınma riskinin çok ciddi seviyelerde olduğunu eklemek gerekir. Aşırı ısınma nedenlerinden bir diğeri yaşam alanlarının yeterli oranda havalandırılmıyor olmasıdır. Havalandırmanın ihmal edilmesi, sıcak havanın iç mekanlarda hapsolmasına yol açar. Bu da aşırı ısınmayı beraberinde getirir. 

Aşırı Isınmanın Zararı Nedir?

Overhating, zaman içerisinde binanın bileşenlerine önemli zararlar verebilir. Üstelik bu zararların geri dönüşü olmayabilir. Aşırı ısınma neticesinde ortaya çıkan riskler arasında en önemli olanı yangındır. Ansızın başlayan yangın tüm binada geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Patlama, bu risklerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı yangın gibi patlama da geri dönüşü mümkün olmayan bir risktir ve binanın kullanılamaz hale gelmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda onarımın tek yolu bina bileşenlerinin değişimi oluyor. Haliyle yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalınıyor. Tüm bunlarla birlikte aşırı ısınmanın ciddi yaralanmalara sebebiyet verebileceğinin de unutulmaması gerekir. Bu açıdan bakıldığında yaşamı tehdit eden bir risk olarak düşünülmelidir. 

Aşırı Isınmanın Çözümü Nedir?

Aşırı ısınmayı önlemek için uygulanabilecek basit yöntemleri sıralayalım. 

Gölgeleme

Binaya ulaşan güneş ısısını sınırlandırmak için gölgeleme yapılabilir. Bunun için de panjur sistemleri gibi malzemelerden yardım alınabilir.

Havalandırma

Yapının mutlaka düzenli olarak ideal süre boyunca havalandırılması sağlanmalıdır. Doğal havalandırmanın zor olduğu yapılarda havalandırma araçlarından yardım alınabilir.  

Açık Renklerin Seçimi

Bina cephelerinin renklendirilmesinde açık renk tonlarına ağırlık verilmelidir. Koyu renklerden ve gereksiz bina bileşeni kullanımından uzak durulmalıdır.

Yalıtım

Aşırı ısınmayı önlemek için atılabilecek en doğru adım yalıtım çalışmasıdır. Doğru ve kaliteli malzemeler ile yapılan cephe yalıtımı ve buna ilave olarak çatı yalıtımı yapılması durumunda overhating risklerini ortadan kaldırmak mümkün olur. Elbette diğer çözümler de dikkate alınmalıdır ancak başarılı bir yalıtım çalışması yapılmadığı müddetçe bu çözümler yetersiz kalabilir. Bu noktada devreye Knauf Insulation giydirme cephe yalıtım malzemeleri giriyor. Isı ve ses yalıtımı için tercih edilebilecek en kaliteli yalıtım malzemeleri, bu grupta bulunuyor. 

Aşırı Isınmaya Karşı Kökten Çözüm: Mineral Plus FCB Serisi

Aşırı ısınmayı önlemek için kullanılabilecek Mineral Plus FCB ürün serisi mineral yün malzeme kullanılarak üretiliyor. Isı iletim katsayısının son derece düşük olması, Knauf Insulation Mineral Plus FCB giydirme cephe yalıtım malzemeleri çeşitlerinin doğru tercih olmasını beraberinde getiriyor. Yangına karşı tepki sınıfı A1 olan, minimum tozuma, kaşındırma yapmama gibi üstün özelliklerle ön plana çıkan bu ürün serisi, aşırı ısınmaya karşı son derece köklü bir çözüm olacaktır. 

Binanın çatı bölgesi de direkt güneş ışınlarına maruz kalıyor ve bu nedenle çatı yalıtımı yapılması da aşırı ısınmaya karşı önemli bir tedbir oluyor. Knauf Insulation eğimli çatı yalıtım malzemelerini kapsayan Earthwool serisi ile çatı sistemleri yalıtımı kolaylıkla yapılabiliyor. Bu sayede yapıda hem cephe hem de çatı yalıtımıyla aşırı ısınmaya karşı etkin bir önlem alınmış oluyor. Siz de Knauf Insulation ürünleri ile aşırı ısınma tehditine karşı önlem alabilmek ve daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

02.05.2023
Blog
Turkey

Türkiye'de Yalıtım Yapılmış Bina Oranı ve Enerji Tasarrufu

Dünya genelinde enerji krizinin artık çok daha yoğun hissedildiği bir gerçek! Türkiye ise enerjide dışa bağımlı bir ülke ve enerji ihtiyacının % 71’inin ithal ediyor. Özellikle doğalgaz söz konusu olduğunda bu oranın % 99 gibi ciddi bir düzeye vardığı bilinmelidir. Geçtiğimiz yıl enerji ithalatının 10 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Enerjinin binalarda tüketilme oranı ise % 31 dolaylarında bulunuyor. 

Bu rakamlar, Türkiye’de yalıtım konusunun ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak yapılan araştırmalarda binalardaki yalıtım oranının sadece % 20’lerde olduğu anlaşıldı. Yani Türkiye’deki binaların sadece % 20’sinde yalıtım çalışması uygulanmış. Geri kalan % 80 oranında ise bina yalıtımı bulunmuyor ve bu da enerji giderlerinin çok daha yüksek rakamlara tekabül etmesini beraberinde getiriyor. Sadece konut sahipleri için değil, ülke ekonomisi için de yalıtım çalışmalarının yaygınlaşması, tüm binalarda yalıtım uygulamasının yapılmasının sağlanması gereklidir. 

Yalıtım ile Enerji Giderlerini Yarı Yarıya Düşürmek Mümkün!

Bina yalıtımı, sadece soğuk kış mevsimlerinde daha az enerji ile ısınmayı sağlamıyor. Aynı zamanda sıcak yaz mevsimlerinde yaşam alanlarının serin olması için kullanılan enerji giderlerinin de yarı yarıya azalmasını sağlıyor. Dolayısıyla yalıtım; yılın sadece belirli mevsimlerinde değil tüm yıl boyunca enerji giderlerinin azalması anlamına geliyor. Isınma ve soğutma amaçlı enerji tüketimini % 50 oranında azaltmak hem faturaların azalması hem de cari açığın azalması demektir. 

60 Ay Vadeli Yalıtım Kredisi Müjdesi!

Enerji giderlerini düşürerek her ay fatura giderlerinden tasarruf elde etmek isteyenler için müjde niteliğinde olan kredi haberi geçtiğimiz yıl açıklanmıştı. Yalıtım kredisi, şimdiye kadar yalıtımı yapılmamış olan binalara bu faydalı özelliğin kazandırılması için harika bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Çünkü yalıtım kredisi sadece % 0,99 faiz oranı ile kullanılabiliyor ve geri ödeme planında vade sayısı 60 aya kadar uzayabiliyor. Kredi miktarı olarak 50 bin TL kullanılması mümkün olduğundan konut sahiplerinin kolaylıkla bu imkandan faydalanması mümkün hale geliyor. 

Mevzuat Değişikliğiyle nSEB Konseptinin Yaygınlaşması Hedefleniyor!

19 Şubat 2022 tarihinde Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mevzuat değişikliği yapıldı. Bu değişiklik ile nSEB konseptinin yaygınlaşması amaçlanıyor. “Neredeyse Sıfır Enerjili Bina” anlamına gelen nSEB ise enerji ihtiyacının asgari düzeye düşürüldüğü ve belirli bir oranda da yeşil enerjinin kullanıldığı binaları ifade ediyor. 

Bu kapsamda nSEB binalardaki enerji kullanımıyla ilgili 2 özellik ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki enerji performans sınıfının A ya da B olmasıdır. Diğeri de enerji ihtiyacının en az % 5’inin yenilenebilir enerjiden karşılanmasıdır. Elbette tüm bu gelişmeler, ülke ekonomisi açısından son derece önemlidir. Ancak konut sahiplerine de görev düştüğünü göz ardı etmemek gerekir. 

Yalıtım çalışmalarının mutlaka binanın inşaatı sırasında yapılması gerekmez. İnşası tamamlanan ve kullanılmaya başlanan binalarda da ısı ve ses yalıtımı çalışmaları yapılabilir. Bunun için ileri teknolojiyle üretilen malzemelerin kullanılması durumunda hem çalışmalar kısa zamanda tamamlanıyor, hem de en sağlıklı materyaller ile binaların ısı yalıtımı ihtiyacı karşılanıyor. 

Yalıtımda Neden Knauf Insulation Ürünleri Tercih Ediliyor?

Türkiye’de yalıtım dendiğinde akla ilk gelen marka Knauf Insulation oluyor. Bunun öncelikli nedeni, mineral yün gibi ileri teknoloji ürünü yalıtım malzemelerinin üretiminde sağlığa zararlı hiçbir materyale yer verilmemesidir. Tozuma yapmayan ve bu sayede solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmayan Knauf Insulation yalıtım malzemeleri, tüm yapı sahipleri tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilebiliyor. 

Üretimde organik bağlayıcılar kullanılıyor. Petrol türevi ürünler gibi yangın riski doğurmasının aksine yangına karşı son derece dayanıklı olan bu malzemeler, TS EN 13163 - EN 13499 standartlarına uygun olmasıyla ön plana çıkıyor. Üstelik yalıtım malzemeleri arasında hem bina içinden hem de bina dışından uygulanabilenler mevcut. Tüm bina sakinlerinin yalıtım konusunda hemfikir olmaması durumunda konut sahipleri sadece kendi konutları için yalıtım çalışması yaptırabiliyor. 

Konut sahiplerinin enerji kullanım giderlerinin düşmesi; Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azalması anlamına gelir. Bu nedenle daha az enerji kullanmak için yalıtım kredisinden de faydalanılarak tüm binalarda yalıtım çalışmalarının tamamlanması için bir an önce harekete geçilmelidir. 

Siz de Knauf Insulation’ın ara bölme yalıtımı, çatı yalıtımı, giydirme cephe yalıtımı, tavan ve duvar yalıtımı gibi yalıtım ürünleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

31.03.2023