Giydirme cephe bina yalıtımı hakkında en çok merak edilen sorulara Knauf Insulation uzmanlığı ile hazırladığımız yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Giydirme Cephe İşlemlerinde En Çok Merak Edilenler

By Knauf Insulation on Mayıs 25, 2022

 

Giydirme Cephe Nedir? 

 

Giydirme cephe, binaların dış cephelerine taş, cam ya da kompozit gibi malzemelerle yapılan bir uygulamadır. Özellikle çok katlı ticari binalar ya da iş merkezlerinde karşılaşılan cam kullanımı modern mimarinin vazgeçilmez uygulamaları arasında yer almaktadır.

Bina cephesine yapılan bu uygulamanın hiçbir taşıyıcı özelliği yoktur. Bununla birlikte binayı dış etkenlere karşı koruyucu bir rol oynamaktadır. Estetik tasarıma hizmet etmesinin yanı sıra fonksiyonel bir amaç da taşımaktadır. 

 

Giydirme Cephe Özellikleri ve Avantajları Nelerdir? 

 

Taş, cam, kompozit ya da levha gibi malzemelerin arasından en çok cam kullanımıyla dikkat çeken giydirme cephe kolay uygulanması, kolay taşınması gibi özelliklerle öne çıkar. Ayrıca temizlik ve bakım gibi gereksinimlerde de zahmetsiz bir kullanım sunmaktadır. Bu da çok daha fazla tercih edilmesini sağlar. Giydirme cepheler yağmur, kir ve toz karşısında da binanın daha fazla korunmasına yardımcı olmaktadır. 

 

Giydirme Cephe Hangi Binalara Uygulanabilir?

 

Taşıyıcı cephe üzerine yerleştirilen giydirme cephe uygulaması hastane, iş merkezleri, tesisler, eğitim binaları, ticari binalar ve konutlar gibi pek çok binaya uygulanabilir.

 

Giydirme Cephe Neden Farklıdır?

 

Hem fonksiyonel hem de estetik olması sebebiyle binalardaki beton görünümüne şık bir alternatif sunmaktadır. Güneş, yağmur, toz gibi olumsuz dış etkenler karşısında da bir koruyucu işlevi gördüğü için de öne çıkar.

 

Giydirme Cephe Hangi Malzemelerden Yapılır?

 

Taş, levha, cam, kompozit gibi malzemeler kullanılabilir.Hem estetik görünümü hem de modern mimariyi daha prestijli bir açıdan vurgulaması sebebiyle en çok tercih edilen malzeme ise cam olmaktadır.

 

Giydirme Cephe Çeşitleri Nelerdir?

 

Kullanılan malzemelerin çeşitliliğinin yanı sıra özellikleri açısından da iki ana başlık altında toplanır: Ağır Asma Giydirme Cephe ve Hafif Asma Giydirme Cephe.

Ağır asma giydirme cephelerde beton esaslı malzemeler kullanılır. Metal bağlantılar yardımıyla perde duvarlar ve döşemelere yük aktarımı sağlanabilir. Hafif asma giydirme cephede ise cephe türü camın nasıl sabitlendiği ile ilgilidir. Klasik sistem ve asma sistem olarak iki farklı teknik bulunur. Klasik sistemde cam doğrama yuvasına yerleştirilir; hafif asma sistemde ise doğrama olan elemanlar taşıyıcı sistem üzerine oturtulur.

 

Giydirme Cephe Nasıl Yapılır?

 

Kullanılan cephe malzemesine göre uygulamalar da değişebilmektedir. Giydirme cephede kullanılan cam malzeme bina cephesi ile arasında 15 derz boşluk bırakılacak şekilde cam levhaların yan yana yerleştirilmesiyle uygulanmaktadır. Bunun dışında alüminyum giydirme cephede ise taşıyıcı düşey profiller ile istenilen yükseklikteki camları yerleştirmek ve bağlamak için yatay kayıt profilleri kullanılmaktadır.

 

Giydirme Cephe Avantajları Nelerdir?

 

Giydirme cephe sayesinde binanın beton yüzeyine daha estetik bir görünüm katılması ve dış etkenlerden bina yüzeyinin daha fazla korunması mümkündür. Ayrıca ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve havalandırma gibi alanlarda da ekstra bir fayda sağlamaktadır.

 

Giydirme Cephenin Dezavantajı var mıdır?

 

Giydirme cepheler doğru uygulandıkları sürece avantajlı bir kullanım sunar. Binanın daha estetik görünmesi, çatlak ve deliklerin kapatılması, ısı yalıtımına yardımcı olması ile enerji tasarrufu sağlaması, değişen hava koşulları karşısında daha koruyucu bir katman oluşturması gibi pek çok avantajının yanı sıra bir dezavantaj barındırmaz.

Giydirme cephe bulunan binalardaki ısı yalıtımı da buna uygun olarak yapılmaktadır. Knauf Insulation Mineral Plus ısı yalıtım malzemeleri ile doğru bir uygulama sonrasında yüksek performans ısı yalıtımı elde etmeniz mümkün olur. Siz de giydirme cephe ısı yalıtım çözümleri ile Knauf Insulation kalitesi ile enerji tasarrufu sağlayın. Şimdi Knauf Insulation ürünlerini inceleyin!