İç Mekân Hava Kalitesinde Yalıtım Malzemelerinin Önemi

İç Mekân Hava Kalitesinde Yalıtım Malzemelerinin Önemi

By Knauf Insulation on Şubat 16, 2022

Pandemi dönemi ile birlikte kapalı mekanlarda yaşamanın gereklilikleri üzerinde ne kadar titizlikle durulması gerektiğini deneyimledik. Bununla birlikte sağlığımız açısından son derece önemli olan “İç Hava Kalitesi” için hala dikkat edilmesi gereken pek çok husus da bulunuyor.

İç mekân havasının genellikle iyi bir havalandırma sistemi ile ilgili olduğu düşünülür. Ancak iyi bir havalandırma sistemi gerekli olsa dahi iç mekân için kullanılan tüm malzemelerin de kimyasal yan etkilerinin göz önünde bulundurulması gereklidir. Bunlara, göz ile direkt görülmeyen yalıtım malzemeleri de dahildir. 

 

İç Hava Kalitesini Artırın

 

İç Hava Kalitesi (İKH), iç ortamlarda solunan havanın ne kadar iyi ya da kötü olduğunun ölçütüdür. Bu ölçüte göre değerlendirildiği zaman iç hava kalitesinin kötü olmasının da insan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi vardır. İş yerleri, eğitim kurumları, konaklama ve pandemi ile birlikte daha da fazla artan evden çalışma ile ne kadar büyük oranda iç mekânda vakit geçirdiğimizi Oxford Üniversitesi’nden Russel Foster oransal olarak şöyle ifade ediyor:

“1800 yılından 2000 yılına kadar geçen sürede dışarı çalışan insanların oranı %90’dan %20’nin altına düştü.” 

İç mekânda ne kadar çok insanın vakit geçiriyor olmasının yanı sıra bu sürenin yoğunluğu da azımsanacak gibi değil. Bununla birlikte YouGov ve Velux veri analizlerine bakıldığında ortalama bir yetişkinin sadece bir gün içerisinde 15.000 litre hava soluması, İKH’nin kötü olması halinde sağlık açısından ne denli zararlı bir tablo çizileceğini de açıkça gösteriyor. Kaldı ki yapılan araştırmalar yine iç mekân havasının son birkaç on yılda daha da kötüleştiğini, bunun sebebinin de sentetik bina malzemeleri olduğu gösteriliyor.

İKH’nin kötü olması sadece solunum yolu rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına ya da daha kötüye gitmesine sebep olmakla da kalmıyor. Buildings2030 tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre iç hava kalitesinin kötü olması verimli ve üretken çalışma potansiyelini oldukça aşağı çekiyor.

 

Doğaya ve Sağlığa Dost Knauf Insulation

 

Knauf Insulation, ısı yalıtımında yüksek verimlilik sağlayan ürünler üretmenin yanı sıra hem doğaya hem de insan sağlığına zararsız olan bir üretim prensibini de benimsemiş bulunuyor. Alman teknolojisi ile üretilen ECOSE Teknolojili Mineral Yün ürünleri, GmbH, Eurofins Indoor Air Comfort Gold standart test ve sertifikasyon programının bir parçası olarak üretilmiş ve 2010 yılında Eurofins Scientific'ten ilk İç Mekân Hava Konforu Altın Standardı sertifikasına layık görülmüş bulunuyor.

Knauf Insulation mineral yünleri ozon tabakasının incelmesi, küresel ısınma gibi sorunların tetikleyicilerinden olan maddeleri barındırmaz. Ürünlerden çıkan maddelerin salınımı, uygulama sırasında eser miktarda kabul edildiği için iç hava kalitesinin düşmesine neden olacak bir etki yaratmaz. İmalat ve uygulama süreçleri takip altına alınmış olan Mineral Yün ürününün insan sağlığına olumsuz bir etkisi, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları ile arasında herhangi bir ilişki gözlemlenmemiştir.

Bağlayıcısında hiçbir zararlı kimyasalın yer almadığı ECOSE teknolojisi ile üretilen mineral yün ürünü İKH’nin iyileşmesine katkıda bulunarak yaşam alanlarında daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar. Bağımsız Eurofins laboratuvar grubu tarafından test edilmiş ve Eurofins Gold sertifikası ile ödüllendirilmiş olan ECOSE teknolojisine sahip mineral yün ısı yalıtım ürünlerini Knauf Insulation garantisi ile alabilirsiniz. 

İlk olarak 2009 yılında üretilen hem doğa hem de insan sağlığı açısından zararsız olan mineral yün ürünleri ile ısı yalıtımı ile enerji verimliliğini artırırken iç hava kalitesi standartlarını da koruyabilirsiniz. Siz de hemen ECOSE teknolojili Mineral Yün ürünlerini yakından incelemek için hemen sitemizi ziyaret edin.