Ara Bölme Uygulaması

Ara Bölme Yalıtımı Uygulaması

Ara bölme duvarları genel uygulamada; akustik tamponlarla çerçevelenmiş metal ya da ahşap taşıyıcı çerçeve ve aralarında yalıtım performansına göre seçilmiş farklı kalınlıklarda bir ya da daha fazla kat yalıtım levharı (Knauf Insulation Mineral Plus IPB 037) ve en dış katmanda alçı levhalar ile tamamlanmış sistemlerden oluşur.

Ara Bölme Uygulaması

Uygulama Aşamaları

1.     Uygulamaya başlamadan önce, uygun ses yalıtım bandı yahut macunu kenar profillere uygulanarak profillerin duvarlar, zemin ve tavan ile bağlantısı yapılmalıdır. Daha sonra çerçeve profilleri uygun sıkılaştırma elemanları ile sağlamlaştırılmalıdır. Taşıyıcı sistemin dikey profilleri, üretici talimatları doğrultusunda, eksenel olarak 60 – 62.5 cm aralıklarla zemin ve tavan yatay köşe profilleri arasında yerleştirilmelidir. 

 2.     Duvarın bir yüzüne alçı plaka yerleştirilmeli ve taşıyıcı sistemin dikey profillerine belirli aralıklarda vidalar yardımıyla tespit edilerek sağlamlaştırılmalıdır. Bu kısımdan sonra tasarımda belirtilen tüm uygulamalar adım adım gerçekleştirilmelidir.

 3.     Talep edilen değerlerde ses, yangın ve ısı yalıtımı sağlamak için Knauf Insulation IPB 037 mineral yün yalıtım levhaları, ara bölme duvarı taşıyıcı sisteminin dikey profillerine yerleştirilmelidir.

 4.     Duvarın diğer (kaplanmayan) yüzü de alçı plaka ile kaplanmalıdır. Bu şekilde ara bölme duvarı kapatılmış olur. Duvar son kat kaplaması, bulunduğu alanın kullanım amacına göre ve alçı plaka üreticisinin talimatnameleri doğrultusunda seçilmeli ve uygulanmalıdır.